Jdi na obsah Jdi na menu
 


Aymara pruhovaný

(Bolborhynchus lionela)

   
   
   

Druh: 

Aymara pruhovaný (Bolborhynchus lionela)

Výskyt: 

Střední a Jižní Amerika

Velikost: 

16 až 17 centimetrů

Kroužek: 

4,5 mm

Počet vajec: 

3 až 6 vajec

Inkubační doba: 

21 až 23 dnů, 2x ročně

Potrava: 

Směs semen pro malé papoušky

Cena: 

300-400 Kč

Aymara pruhovaný

Aymara pruhovaný je malý, milý, hodný, snadno ochočitelný a tichýpapoušek . Obývá Jižní a střední Ameriku. Při jeho pozorování je až neuvěřitelné sledovat, jak dokáže i půl hodiny a více být na jednom místě a ani se nehnout..aymara pruhovaný vůbec nekřičí, jen sem tam nějaké to štěbetnutí. I hýření prachu je mnohem menší než u jiných druhů. Aymary lze také dá snadno ochočit, dokonce možná lépe než andulka vlkovaná .

Naopak je u aymarů problém s rozeznáváním pohlaví. U Andulek se to dá poznat podle ozobí, u aymarů nikoliv. S těží se dá poznat podle vzhledu, ale není to nemožné (u některých ptáků to na pohled prostě poznat nelze). Určujícím znakem jsou ocasní pera. Samečkové mají konce per více černé než samičky. Jinak samičky mají celkově světlejší zbarvení než samečkové. Ale podle barvy peří se to dá s těží poznat, spíše pouze u přírodně zbarvených ptáků. U jiných mutací je to podle odstínu barev takřka nemožné. Další způsob jak poznat u aymarů pohlaví je buď test DNA a nebo endoskopie, to jsou nejjistější metody.

Sestavení chovuschopného páru je těžké. Nejlepší je dát více ptáků dohromady ať si vyberou své partnery přirozeně. Když se takto utvoří pár tak je velice pravděpodobné, že bude během hnízdění a odchovu docela spolehlivý.

Optimální doba k prvnímu zahnízdění je tak 9-11 měsíců. Myslím, že to je doba kdy se ptáci mohou naučit dobře pečovat jak o vejce, tak o mladé. Aymarové pruhovaní si hnízdo nesplétají ale vejce samička snáší na holé dno. Vajíčka jsou snášena přes jeden nebo dokonce dva dny. Bývá jich nejčastěji kolem 3-6. Samička sedí na vajíčkách 21 až 23 dnů. Poté se z vajíček líhnou mladí aymárkové v pořadí v jakém byla snesena vejce. Po narození jsou mláďata pokryta bílým chmýřím. Z budky vylétají asi po čtyřech týdnech a jsou ještě asi dva týdny dokrmována rodiči. Dobrý chovný pár, který je v dobré kondici může po prvním hnízděním začít s druhým. Třetímu hnízdění by se popřípadě muselo zabránit, z důvodu vysílení chovného páru.

Co se týče krmení tak aymarům pruhovaným dáváme směs pro malé papoušky, kterou doplňujeme různým ovocem, zeleninou, zeleným krmením, naklíčeným zrním a vaječnou míchanicí, občas přidáme nějaké ty vitamíny. Hlavně před snášením vajec dávejte Combinal A + D3, ten pomáhá lehčímu snášení vajec.

Aymara pruhovaný je velmi společenský a může se chovat ve společnosti i jiných druhů papoušků. Jen jde o to, aby druhý druh nebyl agresivní k nim.

Aymary můžeme chovat v kleci po párech, ale voliéra je lepší. Klec by měla být velká asi 50 cm x 50 cm x 60 cm. Budka by měla být spíše ležatého typu a tvaru kvádru.